V času, ko imamo v veleblagovnicah stalno na voljo sveža živila in si lahko privoščimo praktično katerikoli sadež v vsakem letnem času, se potreba po trajnem shranjevanju živil redkeje pojavlja. A vseeno še vedno razmeroma pogosto posegamo po izdelkih in metodah za varno in učinkovito ohranjanje svežine živil, ki bi se sicer hitro pokvarila. V ta namen se večinoma uporablja razna plastična embalaža pa tudi nekatere druge rešitve.
Vakuumsko pakiranje
Ena izmed najbolj učinkovitih možnosti za trajno shranjevanje živil je gotovo vakuumsko pakiranje. Poleg tega vakuumski aparat ne zahteva visoke investicije, je tudi enostaven za uporabo, svoje delo pa opravi hitro in učinkovito. Še vedno pride v poštev plastična embalaža – uporabiti moramo primerne vrečke za vakuumiranje, če ne bo ves trud zaman.
Vakuumski aparat omogoča zelo enostavno shranjevanje ozimnice ali drugih živil. Preprosto postavimo vsebino v vrečko, naprava pa izsesa zrak in vrečko neprepustno zvari. Ta postopek omogoča varno trajno shranjevanje najrazličnejših živil, predvsem pa se uporablja za sadje, zelenjavo in meso.
Dobra novica je gotovo tudi ta, da je vakuumski aparat cenovno ugodna naprava, ki si jo lahko privošči vsako gospodinjstvo. Glede na to, kako učinkovito deluje, bi res težko našli razlog, zakaj ga ne bi uporabljali. Poleg tega gre za precej vsestransko pakiranje in zadosti praktično vsem potrebam običajnega gospodinjstva.
Druge možnosti
Raznolika plastična embalaža omogoča učinkovito in cenovno ugodno shranjevanje živil. Morda pridejo v poštev tudi različne posode, ki so namenjene na primer shranjevanju peciva ali drugih gotovih jedi. Pri mnogih živilih ni toliko pomembna trajnost shranjevanja, temveč gre le za ohranjanje svežine preko več dni. To velja na primer za kruh, pa tudi za nekatere vrste sadja. Oboje lahko shranimo v namensko embalažo, ki pripomore k ohranjanju svežine, za mnoge vrste živil pa se seveda priporoča, da se postavijo v hladilnik.